ZEKI BASUT
Kristal Krallık
Biz, mahalle duvarlarına büyük harflerle:‘SENİ SEVİYORUM’ yazıp.Altına sevdiğimizin adını değil de.Kendi adımızı yazan bir nesiliz..Bizim aşkımız..Kendisi için yapılanı zaten bilir..Ona göre yaşar..Sana sunulan büyük alkışlar, sadece göz boyama alkışlarıdır.Ne zaman ki çevrendeki şakşakçıların menfaati dışında bir iş yaparsın, o vakit anlarsın gerçeği..“Dibe vurduğunu sanıp, bir dip daha olduğunu keşfedebiliyordu insan.” Sözündeki gibi bir dip ne kadar büyüyor görürsün...O vakit alkış seslerinin yerine yüzüne inen tokat seslerini duyduğunda, hissedeceğin tek şey acı değil.Dönüşü olmayacak pişmanlıklardır...Ellerimizle eski bir barakaya çekip, duvarda asılı duran kalkan ve kılıçlarla katletmedik mi aşkı.Oysa ki, ne çok kaçacak yeri vardı aşkın o tenekeden barakada...Şimdi, en az ruhlarımız kadar delik deşik bu mekanda...Neler arzulardık neleri düşlerdik, katliamın önüne geçemedik belkiAma sevgiyi yok etmekte birer usta idik.Çünkü, birbirimizle savaşmanın verdiği haz, herşeyin üstüne geçmişti...Büzüşmüş olan ciğerlerime bir pipet atıp şişirmek yerine, kalan son havayı bir anda çekiverdin, suni teneffüs saatlerinde.Bir krallık kurmuştum kendime sadece bana ait olan, tarifi olmayan duygularla beslenmiş büyümüş gitmiş en sonunda çökmüş bir krallık…
List Price: $1.09 (Final bulk discount pricing is based on quantity)
ISBN: 9786057861979
Uh oh. It looks like this title is out of stock.
Did you know eBooks never run out? It's true. We have millions of titles available right now. You can download an eBook in seconds.

Why eBooks are the Smart Way to Go

Deep bulk discounts and $0 in shipping costs means you save big with bulk eBooks. Plus, eBooks are typically cheaper than print books.
Distribute your eBooks via text message, email, social media, and more using redeemable eBook codes. Users can get their eBook instantly.
Receive Readership Analytics & Redemption Reports for proven engagement and user data, including name and email address.
Read from the convenience of our web reader or download the BookShout app on your favorite smart device to read anywhere.
Want to make the smart switch to eBooks? CLICK HERE
Not convinced yet? No problem. We can still get you the print books you need. Fill out the request form below and a member of our sales team will be in touch quickly.

Request Bulk Purchase:
Book Format*
Book Quantity*
How will the books be used?*


Interested in Gift Cards?
9786057861979 medium Bulk gift card c973c6294bb562c572cc09448c6304915953cb77b337c63c74b0d98ee2f3afc7
Benefits
Plastic Cards are standard Gift Card Size (3.375” x 2.125”). Cards can include scratch-offs over the redemption code. Cost less than distributing/shipping Print books. Great for Events, Churches, Schools, Authors, etc.